Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Jesienna pielęgnacja włosów. Wystarczy kilka prostych trików, by stały się zdrowe i lśniące
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 10.09.2023 07:03

Jesienna pielęgnacja włosów. Wystarczy kilka prostych trików, by stały się zdrowe i lśniące

Włosy jesienią
Jak dbać o włosy jesienią? fot. Voyagerix / canva.com

Jesienna pielęgnacja włosów różni się od tej stosowanej w pozostałe części roku. Tuż po lecie, kiedy ekspozycja na słońce i wysokie temperatury jest wzmożona, warto w odpowiedni sposób zadbać o włosy. Wcale nie musi być to czasochłonne i drogie. Sprawdź, jak poprawić kondycję swoich włosów. 

Jesienna pielęgnacja włosów. Dlaczego jest tak ważna?

Kondycja włosów po lecie często pozostawia wiele do życzenia. Niekiedy pasma stają się suche, mają tendencję do puszenia się, łamania i kruszenia. Ponadto ich kolor często płowieje przez zbyt dużą ekspozycję na słońce oraz kąpiele w słonych wodach lub basenach z chlorem. Ich szorstkość, matowość i brak elastyczności sprawia, że przestają się dobrze układać, a niektóre osoby w lecie dodatkowo zmagają się z ich przetłuszczaniem

Po okresie letnim włosom należy się im dodatkowa pielęgnacja, która sprawi, że powrócą do swojej dawnej formy. Jesień jest idealnym momentem, aby o nie zadbać. To również czas, kiedy ekspozycja na słońce jest zmniejszona, a temperatury nie są zbyt wysokie ani zbyt niskie.

Jak dbać o włosy jesienią?
Pielęgnacja włosów jesienią, fot. Pamela J Peters / canva.com 
Szybkie fryzury na długie włosy. Efektowne upięcia, które wykonasz w mniej niż 10 min!

Mycie włosów jesienią - praktyczne i skuteczne wskazówki

Po lecie możemy zrezygnować z częstego mycia włosów. W wakacje jest to nieuniknione, głównie przez wysokie temperatury, pot oraz noszenie nakryć głowy. Jesienią włosy przestają się nadmiernie przetłuszczać, dzięki czemu możemy myć je rzadziej. Warto bowiem pamiętać, że mokre włosy mają większą tendencję do zniszczeń. Jesienią możemy więc postawić na delikatne szampony, zaś te o właściwościach silnie oczyszczających warto użyć raz na tydzień lub dwa. 

Podczas codziennej pielęgnacji warto zrezygnować z kosmetyków, zawierających w składzie silikony i alkohole. Zamiast tego poleca się produkty bogate w środki nawilżające, oleje i masła. Jeśli chcesz polepszyć kondycję swoich włosów, szczególnie kiedy są wysuszone i spuszone, pożegnaj się z ciepłym nawiewem. Susząc włosy, warto użyć zimnego powietrza. 

Pielęgnacja włosów
Mycie włosów jesienią, fot. torwai / canva.com

Jesienna pielęgnacja włosów

Jesienią włosy potrzebują dogłębnego odżywienia, regeneracji, nawilżenia i odbudowy. Warto więc skorzystać z produktów bogatych w witaminy A i E, proteiny i keratynę. Poleca się również humektanty, czyli substancje o właściwościach nawilżających. Świetnie sprawdzą się oleje roślinne, które nie tylko nawilżą włosy, ale również zbudują warstwę ochronną przed uszkodzeniami. 

Warto postawić także na regularnie złuszczanie naskórka i pozbycie się zalegających resztek produktów ze skóry głowy. W tym celu należy sięgnąć po peelingi do skóry głowy. Włosomaniaczki polecają peelingi enzymatyczne, które w sposób delikatny, niemechaniczny złuszczają naskórek. 

Jesienią wiele osób skarży się na nadmierne wypadanie włosów. Aby uporać się z tym problemem, warto zadbać o siebie od wewnątrz. W tym przypadku sprawdzi się dieta bogata w witaminę E. Warto jeść cytrusy, jarmuż, maliny, jagody, szpinak, jajka, orzechy, nasiona roślin oleistych oraz pieczywo pełnoziarniste.

Ponadto szampony i produkty zawierające skrzyp polny, biotynę, czarną rzepę, pokrzywę, pantenol, witaminy A i E świetnie sprawdzą się w walce z wypadającymi włosami. Przepis na wcierkę zatrzymującą wypadanie włosów znajdziesz TUTAJ

Czesanie włosów.png
Pielęgnacja włosów jesienią, fot. puhhha / canva.com

Źródło: dermena.eu, creamy.pl