Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Kapelusz czy bejsbolówka? Modne nakrycia głowy 2018
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 22.06.2018 12:30

Kapelusz czy bejsbolówka? Modne nakrycia głowy 2018

Kapelusz czy bejsbolówka
Fot. Unsplash/ Tanja Heffner, Joseph Perez

Kapelusz czy bejsbolówka. Na które nakrycie głowy zdecydować się podczas tegorocznego lata. Spieszymy z podpowiedziami i wskazówkami.

Zarówno kapelusz, jak i bejsbolówka będą modne podczas letniego sezonu 2018. Każde z nich pasuje jednak do czegoś innego. O tym w tekście.

Kapelusz czy bejsbolówka : kapelusz

-Nie powinno się pytać ‚dlaczego nosisz kapelusz’, bo pytanie powinno brzmieć: ‚dlaczego nie nosisz…?’ – John Galliano

W starożytności kapelusze nosili głównie mężczyźni w celu ochrony przed słońcem. W czasach wczesnochrześciijańskich pojawiła się nazwa „chapel”. To właśnie od tego słowa pochodzi wyraz „chapeau”, czyli kapelusz w języku francuskim. Słowo „chapel” oznaczało wówczas kwiecisty wieniec. Zdarzało się, że to popularne nakrycie głowy zakładano również w celu dodania sobie prestiżu i podkreślenia swojej społecznej pozycji. W XIII wieku pojawił się biret, czyli popularne nakrycie głowy zakładane do uczelnianej togi po dziś dzień. Już widać już w średniowieczu uczeni podkreślali swój status. Szczyt popularności ukochane przez kobiety i nie tylko – nakrycie głowy osiągnęło w gotyku. Kobiety nosiły na głowie dosłownie stożki cukru lub siodła. Nakrycia głowy przypominały niebotyczne, usztywniane konstrukcje. Mierzyły one kilkadziesiąt centymetrów. Często towarzyszyła im powiewająca woalka.

Czas renesansu

W czasach renesansu znaczenie kapelusza zmalało, aby ponownie odżyć w 1700 roku, kiedy to sławę zyskał wszystkim znany kapelusz z rondem. Najczęściej był on jednak noszony pod ręką, ponieważ triumfy w tamtych czasach świeciły peruki. Zła passa minęła ok. 1770 roku, kiedy to mieliśmy do czynienia z wysypem finezji i ekstrawagancji, jeśli chodzi o modele tych urokliwych nakryć głowy. Pióra, kwiaty i inne dodatki zagościły na głowach XVIII-wiecznych elegantek. Epoka wiktoriańska to czas cylindrów, zaś za secesji królowały strusie pióra i zwiędłe liście, charakterystyczne dla belle epoque.

Na zakończenie fragment teksu piosenki Alicji Majewskiej „Być kobietą”:

– Mieć z pół kilo biżuterii, kapelusze takie duże 
i od stałych wielbicieli wciąż dostawać listy, róże.
Na bankietach, wernisażach pokazywać się codziennie…
Być kobietą – ta tęsknota się niekiedy budzi we mnie.

– Ekscentryczną być kobietą – przyjaciółki niech nie milkną,
czas niech płynie w rytmie walca, dzień niech jedną będzie chwilką. – śpiewa Majewska.

Kapelusz czy bejsbolówka: letni kapelusz

Chanel proponuje modele z materiału idealnego na płaszcz przeciwdeszczowy. Jest to coś innego, a przy okazji bardzo praktycznego. Kowbojski kapelusz z kolei wraca do łask dzięki najnowszej kolekcji Versace. Z mody nie wychodzi kapelusz słomkowy. Pojawił się na wiosennych pokazach Gucci, Elie Saab, Loewe oraz Dolce&Gabbana. Sprawdzi się on zarówno do sukienek, jak i letnich kombinezonów, pasuje również do garnituru. Długie kwieciste spódnice to dla niego doskonałe towarzystwo. Dozwolonych form kapelusza słomkowego jest wiele. Możemy zdecydować się na model klasyczny, jak i ten, który jest mieszanką daszka przeciwsłonecznego i kapelusza. Szerokie rondo pozostaje na topie. Wybór należy do Was.

Kapelusz czy bejsbolówka: bejsbolówka

Najpopularniesza wersja historii powstania czapki z daszkiem sięga 1954 roku. Właśnie wtedy amerykańska firma „New Era Cap Company” zaprezentowała bejsbolistom modele nakryć głowy z charakterystycznym daszkiem. Miał on chronić głowę przed słońcem. W drugiej połowie XIX wieku amatorska drużyna bejsbolowa również mogła poszczycić się tym nakryciem głowy. Miało ono wówczas jeden minus, czapka pozbawiona była regulującego paska, co mogło stanowić pewne utrudnienie. Dodano gumkę, która umożliwia regulację nakrycia głowy, co powoduje, że dobrze leży niemal na każdym. Nad daszkiem znajdowało się logo klubu, tego, w którym grał zawodnik. Tak naprawdę jednak moda na nieformalne nakrycia głowy zaczęła pojawiać się na ulicach już w XIX wieku. Przypomnijmy sobie, chociażby kaszkiety.

Lata 70. i 80.

Lata 70. i 80. to okres niesamowitej popularności bejsbolówki. Znane osoby znane z upodobania do bejsbolówek to Britney Spears, jej były partner Justin Timberlake oraz Ashton Kutcher. Jednak to nie wszystko. Przeczytajcie, co na temat bejsbolówek do powiedzenia mają m.in. były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama oraz amerykański bejsbolista, David Wright:

– Miejsca, które chce odwiedzić to takie, gdzie bez przeszkód mogę włożyć bejsbolówkę i okulary przeciwsłoneczne, pozostając nierozpoznawalnym, mógłbym zniknąć w pędzącym tłumie. – Barack Obama

– Bejsbolówki nigdy nie wyjdą z mody. Są uniwersalne. Nie mówię tylko w kontekście sportu, po prostu są świetne. – David Wright

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego Amerykanie tak bardzo upodobali sobie akurat bejsbol, to mamy na to odpowiedź. A przynajmniej możliwą opcję odpowiedzi na to nurtujące wielu pytanie. Bejsbol jest po prostu bardziej skomplikowany niż piła nożna. A poza zagorzałymi fanami, wiele osób udaje się oglądać bejsbolowe rozgrywki z celu socjalizowania się, popijania piwa i przegryzania chipsów. Dziać zaczyna się głównie wtedy, kiedy pałkarz w końcu trafi w piłkę. Taka ciekawostka.

Kapelusz czy bejsbolówka: modne nakrycie głowy

W sezonie 2018 jak już wcześniej wspominaliśmy nosić będziemy zarówno czapki z daszkiem, jak i kapelusze. Te pierwsze mogą być jedwabne, drugie ze słomy. Jeśli chodzi o kapelusze, na topie będą kanotiery i fedory, charakteryzujące się szerokim rondem.

Kanotiery – to słomkowy kapelusz, charakteryzujący się niską główką i niezbyt dużym rondem. Przeplatany wstążką, najczęściej czarną lub białą. Pojawił się już w drugiej połowie XIX wieku. Nosili go wówczas zarówno mężczyźni, jak i kobiety. We Francji upodobał go sobie aktor i piosenkarz Maurice Chevalier. W Polsce rozsławił go m.in. satyryk, piosenkarz i aktor Tadeusz Ross, który wykonuje w nim swoją piosenkę „Słońce w kapeluszu”. Dbajmy o to, aby nie przeciążać tego typu kapeluszy, tzn. na nich nie siadać. W ten sposób możemy je po prostu zniszczyć, słoma to delikatny materiał i trzeba obchodzić się z nią wyjątkowo delikatnie.

Fedory – jeżeli zastanawiacie się jak wyglądają kapelusze o tej nazwie, to przypomnijcie sobie, co na głowie nosi Indiana Jones. A jeśli nie oglądaliście cyklu z Harrisonem Fordem w roli głównej, wówczas pomyślcie o tym, jakie kapelusze najczęściej zdobiły głowę Michaela Jacksona. To są właśnie fedory. Najczęściej wykonane są z filcu, wzdłóż ich główki przebiega wklęsła fałda. Powstały na początku XX wieku. Ich nazwa ma swoje korzenie we Francji. To właśnie sztuka francuskiego dramatopisarza Victoriena Sardou z 1892 roku, a właściwie jej bohaterka, księżniczka Fedora Romanowa przyczyniła się do powstania tej nazwy.

Sarah Bernhardt

Postać odgrywana przez francuską aktorkę, Sarah Bernhardt lubowała się w tego typu nakryciach głowy. Przy okazji dywagacji na temat tego rodzaju kapeluszy, nie sposób nie wspomnieć o ikonie popkultury z lat 30. i 40. XX wieku. Humphrey Bogart, bo o nim mowa – upodobał sobie te nakrycia głowy, wystarczy wspomnieć chociażby „Sokół Maltański” z 1941 roku. Aktor wciela się tam w postać prywatnego detektywa. Gangsterzy i prywatni detektywi często nosili fedory w filmach amerykańskich z tamtego okresu.

Co jeszcze będzie modne?

Zastanawialiście się, jakie jeszcze nakrycia głowy czy to w formie kapeluszy, czy czapek świecić będą triumfy w tegorocznym sezonie? Mamy odpowiedzi.

Bucket hat, czyli kapelus wiadro – lansowany w tym sezonie przez m.in. Chanel i Loewe powstał na początku XX wieku i miał za zadanie chronić irlandzkich pasterzy przed deszczem, których jak powszechnie wiadomo, w tamtych regionach nie brakuje. Spopularyzował się w latach 60. Szczególnie upodobali go sobie członkowie zespołów rockowych takich jak the Stone Roses, King Gizzard & the Lizard Wizard i Oasis.

-Nigdy nie byłam wielką fanką kapeluszy, ale przyznam, że bucket hat lansowane w tym sezonie m.in. przez Loewe, Chanel czy Victorię Beckham przypomniały mi kapelusze, które nosiłam w latach 90. I to pewnie ten model będzie mi towarzyszył podczas wakacyjnych spacerów po plaży w upalne dni – mówi Gabriela Czerkiewicz, redaktor mody Harper’s Bazaar Polska dla strony harpersbazaar.pl

Kapelusz czy bejsbolówka: ekstrawagancki kapelusz

Pierpaolo Piccoli, który przejął stery w domu mody Valentino w tym roku proponuje kapelusze z turkusowych i lawendowych piór. Jest to haute-couture, które zapiera dech w piersiach.

Skoro mowa o ekstrawagancji zobaczcie co na ten temat myśli szefowa działu mody „Harper’s Bazaar Polska”:

– Uwielbiam przesadnie duże kapelusze, które kojarzą mi się z luksusowym stylem Alexis Carrington. Podobne, chociaż zdecydowanie bardziej nowoczesne (zawinięte z jednej strony ronda) pokazał w tym sezonie np. Jacquemus. Sama, na co dzień, wybrałabym bardziej klasyczny model – np. Prady przewiązany czarną wstążką lub ten od Maison Michel. Marzy mi się też słomkowy kapelusz Gucci inspirowany chińskimi nakryciami głowy.

Znani i lubiani co wybierają?

To od Was zależy, na co się zdecydujecie. Bejsbolówki pasują do sukienek czy skórzanych kurtek. Na te ostatnie obecnie jest nieco za gorąco, ale z polskim latem różnie bywa. Taylor Swift, Jessica Chastain czy polska blogerka Macademian Girl. Panie te lubią eleganckie kapelusze. W przypadku tej ostatni często wybiera ona te z nutką ekstrawagancji takich jak np. dodatki kwiatowe. Odpowiedź na pytanie kapelusz czy bejsbolówka jest prosta, zależy na co macie ochotę. I to, i to jest modne;)

Kapelusz czy bejsbolówka piosenki

Do grona fanów kapelusz z pewnością zalicza się także Majka Jeżowska. Wystarczy przypomnieć sobie słowa jej piosenki „Kapelusze mają dusze”. Oto one:

– W kapeluszu życie jest piękniejsze!
Ja kocham kapelusze, złociutka, tak, tak! Ho ho ho ho ho!
Och, kochaniutka – z piórami, kokardami, kwiatami…
Trudno je zliczyć!

– Kapelusze mają dusze – oh, o yeah!
Kapelusze mają dusze – oh, o yeah!
Zobacz sam, ile mam kapeluszy na szafie,
i każdy mi rozjaśnia dni – yea yea yeah

– Kapelusze, kapelusze – więcej mi ich chyba tylko Hanka B. (tak,    tak!)
Kapelusze, kapelusze, zawsze chętnie cię pocieszą, gdy jest źle.
{noście kapelusze!

Zobaczcie co noszą i do czego, znani i lubiani. Łapcie zdjęcia. Która stylizacja przypadła Wam do gustu najbardziej? Piszcie!;)

#tbt #amerykaexpress Pięknie było..

Post udostępniony przez Agnieszka Woźniak-Starak (@aga_wozniak_starak)

ZOBACZ TEŻ:

  1. Młodość na lata. Poznaj magiczne działanie Botoksu
  2. SZALONE teorie spiskowe, które okazały się PRAWDĄ
  3. 12 gwiazd, które zmarły w niewyjaśnionych okolicznościach [ZDJĘCIA]

źródła: harpersbazaar.pl, weranda.pl, elle.pl, rzeczpospolita.pl