Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Swędzi cię nos? Przyczyna może być poważniejsza niż ci się wydaje
Redakcja Lelum.pl
Redakcja Lelum.pl 09.11.2019 17:00

Swędzi cię nos? Przyczyna może być poważniejsza niż ci się wydaje

nos
pexels.com/@public-domain-pictures

Nos swędzi, kiedy daje nam znać, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Jakie są pierwsze objawy choroby i czy zawsze musi to oznaczać wizytę u lekarza? Podpowiadamy jak rozpoznać pierwsze objawy i je leczyć.

Nos swędzi, kiedy daje nam znać, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Jakie są pierwsze objawy choroby i czy zawsze musi to oznaczać wizytę u lekarza? Podpowiadamy jak rozpoznać pierwsze objawy i je leczyć.

Przez wieki ludzie wierzyli w przesąd, że każde swędzenie lub
zadrapanie symbolizuje omen np. że należy spodziewać się gościa lub może symbolizować to kłopoty – jak informuje
The Sun. Pomijając przesądy, jest też prawda, którą popiera nauka. Podczas gdy zazwyczaj swędzenie trwa zaledwie kilka sekund i często łagodzi je kichnięcie, czasami może trwać dłużej, ponieważ jest spowodowane bardziej znaczącym problemem.

Swędzi cię nos? Przyczyn może być wiele

Często narzekamy na tzw. kręcenie w nosie. Drażnić nas mogą również za mocne wonie i zapachy. Należy uważać na przykład przy gotowaniu, by dodając przyprawy, nie pochylić się zbyt nisko. Jednak ta rada zapewne jest dla wszystkich z nas oczywista. Warto uważać na wiele innych zapachów, o których nawet byśmy nie pomyśleli.

Jeżeli żyjemy w dużym mieście, powinniśmy pamiętać by po długim wdychaniu smogu, przejść się na krótki spacer po parku. To, dlaczego nos swędzi, może być spowodowane wieloma przyczynami, w tym: alergią, wirusami lub suchą śluzówką. Nos częściej swędzi zimą i wiosną, kiedy występują problemy zdrowotne, takie jak alergie i przeziębienie i mogą wystąpić one w dowolnym momencie w ciągu roku. Zarazki najpierw infekują nos i zatoki.
Kiedy tak się stanie, twój nos będzie próbował wypłukiwać bakterie i zarazki wraz ze śluzem. Ponieważ kichanie je usuwa, łaskotanie w nosie może być reakcją twojego ciała, działa ono w celu ochrony.

nos

Dlaczego nos swędzi?

Alergie, najczęstszy powód swędzenia nosa, występują, gdy układ odpornościowy reaguje na coś w twoim otoczeniu. Myląc coś z wirusem, takim jak grypa, twoje ciało reaguje na coś, na co jesteś uczulony, z objawami podobnymi do przeziębienia. Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, swędzący nos może być również ostrzeżeniem przed poważniejszym problemem, takim jak guz nosowy. Healthline zauważa, że ​​możliwe objawy guza nosa, oprócz swędzenia, obejmują utratę węchu, rany w spojówce i częste infekcje.

Oprócz ostrzeżenia o potencjalnych problemach zdrowotnych swędzący nos może również oznaczać, że skóra jest sucha, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Kiedy kanały nosowe są suche, może utrudniać to oddychanie i powodować podrażnienie, swędzenie i ból.

Co pomaga na swędzący nos?

Utrzymanie nawodnienia może zapobiec wysuszeniu nosa, szczególnie w przypadku infekcji przeziębienia lub zatok. Medical News Today mówi, że dla osoby dorosłej wypicie ośmiu szklanek wody dziennie powinno być standardem – jednak ilość wody, którą osoba powinna wypić, zależy od wieku i płci.

Zarówno aktualna linia medyczna, jak i aktualności medyczne również sugerują, aby być świadomym (i unikać) czynników wyzwalających, które mogą powodować podrażnienie nosa, szczególnie jeśli wystąpią alergie. Ważne jest również, aby nie drażnić nosa poprzez drapanie lub agresywne dmuchanie w nos. Płukanie roztworem z soli jest powszechnym sposobem na złagodzenie swędzenia.

nos

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak pozbyć się cellulitu? 6 super-skutecznych sposobów
  2. Co zamiast kawy? 8 zdrowych zamienników, lepszych od kawy
  3. Woda utleniona do ucha na przeziębienie. Hit czy kit? Wyjaśniamy

Źródło: healthline.com, medicalnewstoday.com, thesun.co.uk, thelist.com

Powiązane