Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Specjalista alarmuje. Tego nigdy nie rób pod prysznicem
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 11.07.2023 12:04

Specjalista alarmuje. Tego nigdy nie rób pod prysznicem

Czego nie robić pod prysznicem
Karolina Grabowska/Pexels, Czego nie robić pod prysznicem

Taka informacja może Cię zdziwić, ale są praktyki higieniczne, których nie powinno się wykonywać pod prysznicem. Mogą bowiem zaszkodzić Twojemu zdrowiu, a także niekorzystanie wpłynąć na planetę. Czego zatem unikać podczas porannego mycia?

Nie łącz prysznica z tym zabiegiem higienicznym!

Wstajesz rano, spieszysz się do pracy. Budzik zadzwonił za późno, musisz wyprowadzić psa i wypadałoby zrobić dyskretny makijaż. Szukasz oszczędności czasu i wypada, że zaczynasz myć zęby pod prysznicem. W końcu, po co stać bezczynnie, gdy czekasz na wchłonięcie się odżywki. 

Na ciele znajdują się pewne zarazki, które nie powinny przedostać się do ust. Branie prysznica w tym samym czasie co mycie zębów może przenieść te paskudne zarazki – przestrzega Payal Bhalla, główny dentysta i dyrektor kliniczny Quest Dental, w rozmowie z HuffPost

Okazuje się, że łączenie ze sobą szczotkowania jamy ustnej z myciem ciała może mieć szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie. Chodzi o różnice w bakteriach, które znajdują się w ustach od tych obecnych na skórze. Dochodzi wówczas do tzw. zanieczyszczenia krzyżowego, które może okazać się niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Warto zatem poświęcić 10 minut i zapobiec tym samym osadzania się na szczoteczce zarazków z innych okolic ciała.

„O tej porze roku znika najwięcej osób” – czy Anastazja Rubińska musiała być jedną z nich?

Niebezpieczne i niehigieniczne

Poza bakteriami warto także wymienić zbyt ciepłą wodę. Do mycia zębów wykorzystuje się z reguły ciecz o letniej temperaturze, która nie tylko nie podrażnia dziąseł, ale również nie zmiękcza włosia szczoteczki. Dzięki temu działa skutecznie, a sztywna bez problemu wymiata zanieczyszczenia ze szczelin między zębami.

Woda i pasta do zębów mogą sprawić, że brodzik będzie śliski, co może zwiększyć ryzyko upadków i obrażeń – alarmuje Payal Bhalla

W takich warunkach o wypadek nietrudno.

Z dużą stratą dla planety

Nie zapominajmy o planecie, również ona może sporo stracić. Mycie zębów pod prysznicem często łączy się z wykorzystaniem sporej ilości wody, która spływa do odpływu. Mogłoby się wydawać, że łącząc dwie czynności higieniczne, zmniejszymy zużycie wody, niestety nie sprawdza się to w praktyce.

Podczas mycia zębów pod prysznicem możesz zużywać więcej wody niż to konieczne. Na przykład, jeśli pozostawisz włączony strumień w trakcie mycia zębów, zmarnujesz znaczną część wody.

Strumień pod prysznicem jest większy, a co za tym idzie, ubywa więcej wody, szczególnie jeśli z niej wówczas nie korzystamy. Lepiej zatem wziąć szybką kąpiel, a później umyć zęby, będzie bezpiecznie, zdrowo i ekologicznie.

Zobacz zdjęcia:

Mycie zębów
Fot. Andrea Picaquadio/Pexels, mycie zębów
Mycie zębów pod prysznicem
Fot. Karolina Grabowska/Pexels, Mycie zębów pod prysznicem