Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Żele antybakteryjne – co mają w swoim składzie, jak działają, które wybrać?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 29.06.2020 12:51

Żele antybakteryjne – co mają w swoim składzie, jak działają, które wybrać?

żele antybakteryjne
fot. jason jarrach, www.unsplash.com

Żele antybakteryjne – co to takiego?

Jeżeli nie masz dostępu do mydła i wody, dobrą alternatywą jest dezynfekcja rąk za pomocą środka z co najmniej 60-procentowym stężeniem alkoholu. Pamiętaj jednak, że używanie żalu antybakteryjnego lub innych środków dezynfekujących do rąk nie powinno wpływać na częstotliwość mycia dłoni. Nie należy także stosować tego sposobu, gdy dłonie są wyraźnie tłuste lub brudne.

Pamiętaj jednak, że Twoje ciało potrzebuje bakterii, aby utrzymać zdrowe, zrównoważone środowisko na skórze. Mydło antybakteryjne zabija złe drobnoustroje, jednakże nie należy nadużywać tego produktu, ponieważ może on zmniejszyć również liczbę zdrowych bakterii. Ponadto, chemikalia dodane do żelów przeciwbakteryjnych mogą usuwać naturalne oleje, przez co ręce mogą stać się bardziej suche.

Mydło ma na celu zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody i usunięcie brudu oraz olejów z powierzchni dłoni, dzięki czemu można je z nich łatwo spłukać. Chociaż zwykłe mydło nie zawiera przeciwbakteryjnych substancji chemicznych, skutecznie usuwa bakterie i wirusy. Jest zwykle tańsze, niż środki antybakteryjne i dezynfekujące do rąk.

Ważne jest więc zapamiętanie odpowiedniej techniki mycia. Wykonuj to minimum przez 30 sekund w ciepłej wodzie z mydłem. Pamiętaj o każdym obszarze dłoni, nawet okolicy nadgarstków.

Zastosuj odpowiednią ilość środka dezynfekującego do rąk, aby pokryć całą ich powierzchnie – górną i dolną, przestrzenie między palcami oraz nadgarstki. Wcieraj produkt w ręce, aż będą one całkowicie suche. Trwa to zazwyczaj około 20 sekund.

Zwykłe mydło nie zabija zdrowych bakterii na powierzchni skóry. Nie jest jednak tak mobilne, jak antybakteryjne środki dezynfekujące do rąk. Dodatkowo, ludzie często nie myją rąk wystarczająco dokładnie, aby zwykłe mydło mogło zabić złe bakterie.

Czy żele antybakteryjne mogą zastąpić mydło?

Żele antybakteryjne (zwane również przeciwwirusowymi lub antyseptycznymi) to produkty czyszczące z aktywnymi składnikami przeciwdrobnoustrojowymi, nie występującymi w zwykłych mydłach. Środek przeciwdrobnoustrojowy działa na zabijanie mikroorganizmów lub zatrzymuje ich wzrost.

Każdego dnia jesteśmy narażeni na miliony bakterii i wirusów. Odpowiednia higiena zdecydowanie zmniejsza to ryzyko. Dodatkowym udogodnieniem są także żele antybakteryjne. Producenci gwarantują, że zmniejszają one ryzyko zachorowań i przenoszenia zarazków oraz bakterii. Ale czy te płyny naprawdę działają? I czy są bardziej skuteczne, niż zwykłe mydło?

Żele antybakteryjne – jak ich używać?