Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak wykonać samobadanie piersi? Nie każda kobieta wie, jakie objawy powinny ją zaniepokoić. Będziecie w szoku!
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 01.09.2023 11:01

Jak wykonać samobadanie piersi? Nie każda kobieta wie, jakie objawy powinny ją zaniepokoić. Będziecie w szoku!

Samobadanie piersi
Fot. doucefleur's images/Canva, Samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest o tyle ważne, że pomaga wykryć ewentualne nieprawidłowości na etapie, kiedy można je jeszcze wyleczyć. Nie każdy jednak wie, jak przeprowadzić je w domu i na co zwrócić szczególną uwagę. Nie wszystkie objawy są oczywiste.

Dlaczego samobadanie piersi jest tak ważne?

Nowotwory, nawet te złośliwe wykryte na wczesnym stadium, w większości można wyleczyć. Dlatego profilaktyczne badania są tak istotne. Samobadanie piersi można przeprowadzić w zasadzie w każdej chwili. Wystarczy poznać techniki, które pozwolą ci wykryć nieprawidłowości w tym organie.

Oczywiście zalecane są także regularne wizyty u ginekologa, który wykonuje USG piersi w celu skontrolowania, czy wewnątrz nie pojawiają się np. guzki.

Szukasz modnego płaszcza przeciwdeszczowego na jesień? Te modele są ponadczasowe i kosztują grosze

Co powinno nas zaniepokoić?

Na TikToku nie brakuje treści, które nie tylko służą jako rozrywka, ale również edukują. Jedynym z takich kont jest gudzia.libre, która zajmuje się tematyką związaną z położnictwem i ciążą. Podpowiada kobietom również, w jaki sposób badać swoje piersi, aby wykryć pierwsze, nawet drobne odchyły od normy.

Okazuje się, że nie tylko guzki powinny nas zaniepokoić. Chodzi mianowicie o wydzielinę z sutków, która ma prawo pojawić się jedynie w okresie ciąży i karmienia piersią. Do tego należy pamiętać, aby badanie zawsze przeprowadzać w tym samym momencie cyklu.

Samobadanie piersi
Fot. RyanKing999/Canva, samobadanie piersi

Jak wykonać samobadanie piersi?

Pierwszym momentem jest dokładnie obejrzenie piersi przed lustrem. Następnie należy naciskać brodawkę po bokach, aby sprawdzić, czy nic nie sączy się ze środka. Później przechodzimy do badania palpacyjnego.

Jedną rękę podnieś do góry i załóż ją za głowę, drugą zaś rozpocznij wyszukiwanie zmian. Możesz wykonywać wówczas ruchy spiralne, promieniste albo z góry na dół. Nie trzeba badać się jedynie na stojąco. Jeśli jest to dla ciebie wygodniejsze, warto ułożyć się na kanapie, najlepiej na boku i postępować dokładnie w takim sam sposób, jak w opisanym przypadku.

Powiązane
None
Co wiesz o programie "Top Model"? QUIZ tylko dla wytrawnych fanów programu