Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Ten trik pomoże ci z łatwością uprać buty w pralce. Zapomnij o zniszczeniach podczas prania
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 20.07.2023 14:14

Ten trik pomoże ci z łatwością uprać buty w pralce. Zapomnij o zniszczeniach podczas prania

pralka, buty
Bezpieczny sposób na pranie butów w pralce. Fot. Canva

Buty są tym elementem garderoby, który brudzi się najłatwiej i najczęściej, a ich pielęgnacja jest wymagająca i czasochłonna. Część osób, które chcą szybko i skutecznie wyczyścić obuwie, decyduje się na upranie ich w pralce. Ta metoda niesie jednak za sobą ryzyko zniszczenia butów. W jaki sposób tego uniknąć. Okazuje się, że istnieje pewien prosty i skuteczny trik, by bezpiecznie uprać buty w pralce.

Jak skutecznie wyczyścić buty?

Pranie butów w pralce budzi kontrowersje. Istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej metody. Faktem jest, że pozwala ona zaoszczędzić czas, a obuwie często odzyskuje czystość i świeżość, jaką utraciło zaraz po opuszczeniu półki sklepowej. Minusem natomiast jest to, iż zdarza się, że buty prane w pralce niszczą się — rozklejają, mechacą itp. Można jednak tego uniknąć, stosując pewien prosty trik.

Warto zaznaczyć, że nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do prania w pralce, bez względu na to, jakie środki zapobiegające zniszczeniom podejmiemy. Buty skórzane (skóra zarówno naturalna, jak i ekologiczna), gumowe, ozdobione cekinami czy koralikami nadaje się tylko do czyszczenia ręcznego. 

Magicznie odetkane pory w 15 minut. Mamy przepis na domową maseczkę z 3 składników, która działa cuda

Prosty trick na bezpieczne pranie butów w pralce

Internauci są zachwyceni tą prostą i bezpieczną metodą na pranie butów w pralce. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych środków — potrzebne są jedynie buty (sneakersy, adidasy, trampki, halówki) i… brudny koc lub ręcznik, któremu również przyda się odświeżenie. Trik, który podbija obecnie wszystkie media społecznościowe, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie butów, które chcemy uprać. Należy ręcznie usunąć z nich największe zabrudzenia oraz wyjąć sznurówki. Cały sekret tkwi w tym, by 1, maksymalnie 2 pary obuwia uprać razem z dużym, miękkim materiałem, jakim jest ręcznik albo koc. Ograniczy to obijanie się butów o twarde elementy bębna pralki, a co za tym idzie — ich niszczenie się. Decydując się na mechaniczne pranie butów, warto również pamiętać, by zmniejszyć temperaturę prania, czas i obroty.

Projekt bez nazwy - 2023-07-16T102246.032.png
Skuteczny trik na bezpieczne pranie butów w pralce. Fot. Canva
Projekt bez nazwy - 2023-07-16T102314.891.png
Skuteczny trik na bezpieczne pranie butów w pralce. Fot. Canva

Jak bezpiecznie wysuszyć buty po praniu?

Bezpieczne pranie butów niestety nie przyniesie większych efektów, jeśli nie zadbamy o nie tuż po wyciągnięciu z pralki. Jeśli wystawimy je do wyschnięcia na słońce, narazimy je na wyblaknięcie materiału oraz powstawanie zacieków. To samo grozi, jeśli zdecydujesz się użyć do suszenia suszarki do włosów lub umieszczenie butów na kaloryferze.

Świeżo wyprane buty najbezpieczniej zostawić do wyschnięcia w suchym, ale osłoniętym od słońca miejscu. Lepiej dać im wyschnąć naturalnie, niż narazić się na przykre konsekwencje ręcznego suszenia. Możesz także wysuszyć obuwie w suszarce bębnowej, również dorzucając do środka ręcznik lub koc.

Projekt bez nazwy - 2023-07-16T113352.966.png
Bezpieczne suszenie butów. Fot. Canva