Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Masz czerwone oczy i cały czas kichasz? Sprawdź kalendarz pylenia
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 19.06.2023 11:58

Masz czerwone oczy i cały czas kichasz? Sprawdź kalendarz pylenia

Alergiczne kichanie
VioletaStoimenova/Canva

Dla osób, które zmagają się z alergiami na różne pyłki, wiosna bywa jak przekleństwo. Nic dziwnego, w końcu z każdej strony czyhają na nich alergeny, które powodują bardzo nieprzyjemne skutki. Kichania, swędzenie oczu i chroniczne zmęczenie, to tylko jedne z nich. Czy wiesz, kiedy najlepiej wyjechać na drugi koniec świata?

Kalendarz pylenia to obowiązkowa wiedza, szczególnie dla tych, którzy wiosną cierpią, zamiast cieszyć się pięknem przyrody. Dowiedź się kiedy pylą rośliny, na które jesteś uczulona.

Wiosna - zmora każdego alergika

Wiosna to piękna pora roku, wszystko budzi się do życia, drzewa rozkwitają… No właśnie i tu zaczyna się problem, szczególnie dla osób z alergiami wziewnymi. Często wówczas pojawia się katar, ciągłe kichanie, do tego dochodzi przesuszone gardło, a czasami nawet problemy z oddychaniem.

Do tej puli objawów należy dodać także świąd, przekrwione, swędzące oczy, które mogą puchnąć. To wszystko sprawia, że ciężko jest cieszyć się czasem spędzonym na zewnątrz.

Grażyna Szapołowska niczym gwiazda Hollywood. Do zwykłej koszulki założyła szałową spódnicę

Zapobiegaj zamiast leczyć

Możesz jednak przygotować się na okres pylenia. W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w środki przeciwhistaminowe, które mają za zadanie hamować objawy alergii, z którymi nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić. Nie ma co jednak brać takich leków na zapas, zwłaszcza jeśli w danym okresie nie pylą rośliny, które nas uczulają.

W takim wypadku warto zajrzeć do kalendarza pylenia, który jasno pokazuje kiedy rozkwitają poszczególne kwiaty, zboża, krzewy, drzewa i trawy. Dodany jest do tego stopień intensywności. Możecie być pewni, że miejsca oznaczone na czerwono to dni, w które nie warto wychodzić z domu, nawet jeśli mieszkanie w mieście.

Kiedy lepiej nie wychodzić na łono natury?

Co ciekawe, okres pylenia trwa tak naprawdę od połowy lutego aż do końca października. Oczywiście wiele zależy od tego, jak bardzo przeciąga się ciepły okres w Polsce. Warto jednak zaznaczyć sobie dni, w których beztroska zabawa na łonie natury może okazać się ryzykowna.

W czerwcu najbardziej narażone na ataki alergii są osoby uczulone na pyłki traw, pokrzywy, a także Cladosporium i Alternaria (rodzaje grzybów). Natomiast w lipcu do tej listy trzeba dopisać także bylicę. Sierpień będzie łaskawszy dla osób, które mają alergię na trawę, ale pozostałe pyłki grzybów, pokrzywy i bylicy, nadal będą siać postrach wśród alergików. We wrześniu “groźne” pozostaną jedynie grzyby, a pozostałe pyłki przestaną być zmorą.

Z kolei jeśli co roku doświadczasz napadów alergii, warto wykonać testy u specjalisty. Pamiętaj jednak, aby robić je zimą lub późną jesienią, gdy nie ma ryzyka zaburzenia wyników przez unoszące się dookoła pyłki.

Zobacz zdjęcie:

Tagi: Samo życie