Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Ekspertka krytycznie o dietach polskich gwiazd. "To są kaloryczności dla rozwijających się dzieci"
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 31.10.2022 18:51

Ekspertka krytycznie o dietach polskich gwiazd. "To są kaloryczności dla rozwijających się dzieci"

Julia Wieniawa, Maryla Rodowicz
fot. Pawel Wodzynski, TRICOLORS / East News

Liczne grono gwiazd ochoczo dzieli się swoim życiem w mediach społecznościowych. Niekiedy przemycają również informacje związane z dietą oraz nawykami żywieniowymi, które dla odbiorców mogą stać się inspiracją i przykładem do naśladowania. O komentarz w sprawie stosowanych przez celebrytów diet poprosiliśmy ekspertkę, Paulinę Ihnatowicz, dietetyka ze specjalnością dietetyki klinicznej oraz sportowej.

W sieci mnożą się posty związane z magicznymi dietami oraz motywujące zestawienia zdjęć "przed i po". Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, a stosowane przez niektórych diety mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Diety niskokaloryczne

Uwagę przykuwają niewątpliwie gwiazdy, które mogą poszczycić się ogromnymi zasięgami i setkami tysięcy obserwatorów. Postanowiliśmy dowiedzieć się, czy diety, o których głośno mówią w mediach, są zdrowe i bezpieczne.

W tym celu skontaktowaliśmy się z dietetykiem Pauliną Ihnatowicz, która ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunku Dietetyka w Collegium Medicum UMK Bydgoszcz. Obecnie jest doktorantką na SGGW. W rozmowie z ekspertką skupiliśmy się m.in. na dietach niskokalorycznych, na którą zdecydowała się między innymi Maryla Rodowicz. — Jestem na diecie pudełkowej 1000 kalorii, ale nie przerabiam tych pięciu dań. No, może zjem ze trzy pudełka — wyjawiła w rozmowie z "Super Expressem".

Okazuje się, że diety zawierające 1000-1400 kcal dziennie nie są odpowiednie dla dorosłych kobiet. Co więcej, mogą okazać się szkodliwe i negatywnie wpłynąć na hormony, mózg i energię.

Jestem absolutnie przeciwna propagowaniu diet niskokalorycznych, jak 1000-1200 kcal. To nie są kalorie dla dorosłych kobiet. To są kaloryczności dla rozwijających się dzieci i żadna dorosła kobieta, chyba że ma 1,4 m wzrostu i jest niskorosła, nie będzie dobrze się czuła na takim odżywianiu. Prawda jest taka, że przy tak niskokalorycznych dietach szkodzimy swoim hormonom, mózgowi, energii. Ciało prędzej czy później nam to pokaże — powiedziała nam Paulina Ihnatowicz

Detoks sokowy

W teorii detoks sokowy pozwala na zrzucenie zbędnych kilogramów w szybkim tempie, a ponadto wspomaga procesy metaboliczne. Z założeń wynika również, aby dziennie spożywać około 5-6 posiłków złożonych z soków owocowo-warzywnych. Detoks nie powinien trwać więcej niż 7 dni, a po przebytym poście należy stopniowo wdrażać do diety posiłki. Oczekiwania, a rzeczywistość niekiedy się mijają i jak się okazuje, z piciem jedynie soków jest podobnie.

Wszelkie detoksy sokowe możemy sobie włożyć między bajki, bo tak naprawdę najczęściej niewiele to zmienia poza tym, że lżej czujemy się na żołądku, a może być to związane z tym, że na co dzień nasza dieta jest zbyt ciężkostrawna, mamy w niej zbyt dużo smażonego, przetworzonego i solonego jedzenia — podsumowała Paulina.

Okienko żywieniowe

Okienko żywieniowe, czyli z języka angielskiego Intermittent Fasting, opiera się na okresowym poście. Zwolenniczką tego typu odżywiania jest m.in. Julia Wieniawa, która w ciągu dnia je 3 posiłki przez 8 godzin, a następnie pości przez kolejne 16 godzin. Na swoim Instagramie napisała:

Staram się jeść 3 razy dziennie przez 8 godzin, a następnie trzymam okienko żywnościowe przez 16 godzin. Intermittent Fasting to w moim przypadku najbardziej skuteczna dieta, jaką stosowałam w życiu. Ale oczywiście każdy ma inaczej. Co do aktywności fizycznej – ćwiczę mniej więcej trzy razy w tygodniu. A ostatnio wprowadziłam też codzienną 20-minutową yogę o poranku.

Do popularnego wśród gwiazd IF odniosła się Paulina Ihnatowicz, która od dłuższego czasu współpracuje z Julią. W rozmowie z nami podkreśliła, że okienko żywieniowe połączone z odpowiednio zbilansowaną dietą może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jak jest w przypadku Julii?

Julki dieta jest dosyć zapięta. Odżywia się zdrowo, ilość kalorii ma odpowiednio dobraną pod swój wzrost i masę ciała, raczej się nie głodzi. [...] Podsumowując. Jestem przeciwna promowaniu diet 1000, 1200, 1400 kcal dla dorosłych kobiet, IF jako narzędzie może być ok, ale powinno być mówione, jakie są ograniczenia, dla kogo to nie jest, np. dla osób z anoreksją, z niedożywieniem, z zaburzeniami hormonalnymi absolutnie to nie będzie dobre.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Żadne operacje plastyczne, jest lepszy sposób. 60-latka może wyglądać na 35 lat

3. Najpierw głośny skandal, a teraz osobisty wpis. Smaszcz znów zaskoczyła internautów. "Kocham na zawsze"

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].

Tagi: Dieta