Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Na czym polega dieta MIND? Jeśli zależy ci na sprawnym umyśle, jest idealna
Martyna Pałka
Martyna Pałka 06.11.2023 16:27

Na czym polega dieta MIND? Jeśli zależy ci na sprawnym umyśle, jest idealna

Na czym polega dieta MIND?
Na czym polega dieta MIND?, fot. Canva/Ella Olsson z Pexels

Istnieje kilka rodzajów diet, które bardziej niż w osiągnięciu wymarzonej wagi mają przyczynić się do poprawienia naszego zdrowia i jakości życia. Jedną z nich jest opracowana przez naukowców dieta MIND. Czemu ktoś decyduje się na jej stosowanie i na czym dokładnie ona polega?

Na czym polega dieta MIND?

Nazwa tego sposobu odżywania pochodzi od angielskich słów Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay i łączy w sobie zarówno dietę śródziemnomorską, jak i dietę DASH. Jej głównym wymogiem jest spożywanie produktów, których składniki mają pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu.

Dieta MIND jest bardzo racjonalna i zbilansowana, dzięki czemu bez obaw można stosować ją nawet przez dłuższy czas. Polega ona na jedzeniu produktów bogatych w minerały, witaminy, zdrowe tłuszcze oraz inne substancje odżywcze. Wyklucza się z niej jednak takie produkty, jak sery, czerwone mięso, masło, słodycze oraz produkty przetworzone.

Medytacja może zmienić twoje życie. Poznaj kroki, dzięki którym osiągniesz zen

Dlaczego warto stosować dietę MIND?

Ten rodzaj diety polecany jest dla osób w każdym wieku, które chcą zadbać o swoje zdrowie i pracę mózgu. Szczególnie jednak powinny zainteresować się nią osoby starsze. Dieta MIND ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego - nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych mózgu, ale też znacznie spowalnia ich rozwój. Dotyczy to między innymi choroby Alzheimera.

Poprzez połączenie diet śródziemnomorskiej oraz DASH naukowcy stworzyli idealny przepis na sposób odżywiania, który ma pozytywny wpływ na nasz mózg oraz układ sercowo-naczyniowo. Badacze zauważyli również, że regularne stosowanie się do zasad tej diety ma pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka i postępu choroby Parkinsona, zmniejszenie ryzyka śmierci w wyniku miażdżycy oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju raka piersi.

Na czym polega dieta MIND?

Ten rodzaj diety jest komponowany z 10 grup produktów, a każdy z nich powinien pojawiać się w naszym jadłospisie z określoną częstotliwością. Są to: zielone warzywa liściaste (6 porcji tygodniowo), inne warzywa (raz dziennie), orzechy (5 porcji tygodniowo), rośliny strączkowe (4 porcje tygodniowo), produkty pełnoziarniste (3 porcje dziennie), mięso drobiowe (2 porcje tygodniowo), owoce jagodowe (2 porcje tygodniowo), ryby morskie (porcja tygodniowo), czerwone wino (porcja dziennie) oraz oliwa (dodatek). 

Naukowcy podkreślają jednak, że pomimo faktu, że wino występuje tam z częstotliwością jednej porcji dziennie, warto z niej zrezygnować jeżeli ktoś nie preferuje codziennego spożywania alkoholu. Pamiętaj, aby dietę skonsultować z lekarzem.

Tagi: dieta