Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Domowy hydrolat działa cuda na cerę. Jak go wykonać?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 20.03.2023 18:00

Domowy hydrolat działa cuda na cerę. Jak go wykonać?

domowy hydrotlat
fot. @Lordn, canva.com

Hydrolaty nie bez powodu stały się w ostatnim czasie hitem pielęgnacji skóry. Są świetną alternatywą dla tradycyjnych toników, poprawiają stan naskórka i odżywiają cerę. Mogą też być składnikiem płukanek do włosów i naturalnych maseczek do twarzy. Jak zrobić domowy hydrolat? To wcale nie jest trudne, a pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Można je dostać w sklepach, jednak zazwyczaj są bardzo drogie. Czasem też zawierają zupełnie niepotrzebne sztuczne aromaty. Dlatego świetną opcją jest zrobienie własnych hydrolatów roślinnych w domu. Przedstawiamy trzy proste przepisy. Od kupnych różni je jedynie fakt, że powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ mają krótszy okres trwałości.
 

Przepis na hydrolat z płatków róży

Hydrolat różany jest jednym z najpopularniejszych tego rodzaju specyfików. Nie bez powodu. Pięknie pachnie i zawiera liczne substancje, mające zbawienny wpływ na cerę. Ma działanie nawilżające i regenerujące, pomaga też w złagodzeniu skóry naczynkowej.

  1. Kilka garści płatków z róży przełóż do małego, żaroodpornego naczynia, na przykład miseczki. To z kolei wstaw do garnka do góry dnem.
  2. Wlej wodę destylowaną do wysokości naczynia i wsyp płatki róży.
  3. Na naczynku postaw kolejne: to w nim będzie gromadził się hydrolat.
  4. Garnek przykryj odwróconą pokrywką, na której ułóż kostki lodu.
  5. Gotuj wywar przez godzinę na małym ogniu, po czym zostaw do wystygnięcia.
     
Po co w damskich majtkach jest kieszonka? To nie przypadek, lecz bardzo ważny element

Przepis na hydrolat z lawendy

To kolejny specyfik o zniewalającym, wyciszającym i relaksującym zapachu. Jest idealny dla cery wrażliwej i podrażnionej. Ma działanie antyseptyczne i łagodzące, a także pomaga regulować wydzielanie sebum.

  • Przygotuj kawiarkę, w której zazwyczaj parzysz kawę. Tam, gdzie wsypujesz ziarno, włóż kwiaty lawendy: świeże lub suszone.
  • Do komory na dole wlej wodę destylowaną.
  • Ustaw kawiarkę na niedużym ogniu i poczekaj, aż wypełni się hydrolatem.
  • Przelej płyn do buteleczki, a po ostygnięciu przechowuj go w lodówce.
     

Przepis na hydrolat z zielonej herbaty

Ten rodzaj hydrolatu będzie idealny dla cery tłustej lub mieszanej. Pomaga w walce z niedoskonałościami, ma działanie antybakteryjne i reguluje wydzielanie sebum. Dodatkowo rozjaśnia cerę i nadaje jej jędrności. Także ten hydrolat w warunkach domowych możesz przygotować w zwykłej kawiarce. 

  • Zamiast kawy nasyp do kawiarki 2 łyżki stołowe liści zielonej herbaty.
  • Do dolnej komory kawiarki nalej wodę, po czym zaparz wywar tak, jak podczas przygotowania kawy.
  • Kiedy płyn przestygnie, przelej go do buteleczki i wstaw do lodówki. 

Pamiętaj, że domowe hydrolaty mają krótki okres przydatności, dlatego warto przyrządzać nieduże ilości płynu i na bieżąco uzupełniać jego zapasy.
 

Tagi: Uroda