Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Pleśń czy kamień w doniczce? Różni je jedna rzecz, a ich pozbycie się jest bardzo proste. Oto sprawdzone sposoby
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 02.10.2023 07:03

Pleśń czy kamień w doniczce? Różni je jedna rzecz, a ich pozbycie się jest bardzo proste. Oto sprawdzone sposoby

Roślina w doniczce
Pleść czy kamień? fot. Firn / canva.com

Jeśli masz w swoim domu rośliny doniczkowe, zapewne niejednokrotnie zauważyłaś w ziemi coś białego. Niepokojący nalot może być pleśnią lub kamieniem z wody. Jak je od siebie odróżnić i przede wszystkim jak pozbyć się problemu? Oto sprawdzone sposoby. 

Pleśń czy kamień w doniczce?

Osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach rośliny doniczkowe, zapewne nie raz spotkały się z sytuacją, kiedy na ziemi dopatrzyły się niepokojącego nalotu. Jeśli podlewamy kwiaty wodą pochodzącą bezpośrednio z kranu, można spodziewać się, że to zwykły kamień

Kamień z wody często jest jednak mylony z pleśnią, która jest już dużo bardziej niebezpieczna. Nie tylko szkodzi roślinie, ale również domownikom. Pleśń może mieć realny wpływ na życie ludzi. Długie przebywanie w pomieszczeniu z pleśnią może skutkować bólem głowy, problemami z zatokami, bólami mięśni i stawów, rozdrażnieniem, osłabieniem czy brakiem koncentracji. Należy więc czym prędzej ją usunąć. 

Są bogate w witaminę E, a większość ludzi wyrzuca je do kosza. Zadbaj o swoje zdrowie i wykorzystaj pyszne nasiona

Jak odróżnić pleśń od kamienia?

Kamień osadza się w górnych warstwach ziemi, a także na podstawce czy doniczce. Jest twardy, a jego kolor może przechodzić od białego i kremowego, aż po żółty

Pleśń zaś jest zwykle wynikiem zbyt częstego i zbyt obfitego podlewania roślin, a także wysokiej wilgotności i wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Ponadto pleśń jest miękka i ma strukturę małych włosów i włókien, czego nie dostrzeżemy w przypadku, kiedy mamy do czynienia z kamieniem.  

Skuteczne sposoby na usunięcie kamienia i pleśni z ziemi

Jeśli po dokładnych obserwacjach dojdziemy do wniosku, że na ziemi osadził się kamień, nie powinniśmy mieć większych obaw. Wystarczy przesadzić roślinę do nowej ziemi lub podłoża. Jeśli kamienia jest niewiele, można pozbyć się jedynie wierzchniej warstwy ziemi, na której się osadził. 

W przypadku pleśni sytuacja jest dużo bardziej poważna. Zainfekowana ziemia może przenieść się także na roślinę, a wówczas trudno będzie ją uratować. Jeśli jednak znajduje się jedynie w ziemi, najskuteczniejszym sposobem jest przesadzenie kwiatka do nowej ziemi lub podłoża. W przypadku, kiedy nie możemy tego zrobić, świetnie sprawdzi się cynamon, którym należy posypać pleśń. Warto wówczas zrezygnować na jakiś czas z podlewania.

Roślina w doniczce.png
fot. Teona Swift / canva.com