Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Moda > Ubrania niebezpieczne nie tylko dla środowiska. Lepiej ich unikaj, mogą być rakotwórcze i toksyczne
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 01.10.2023 12:25

Ubrania niebezpieczne nie tylko dla środowiska. Lepiej ich unikaj, mogą być rakotwórcze i toksyczne

ubrania
Ubrania ze sztucznych materiałów, fot. corelens / canva.com

Na rynku znajdziemy mnóstwo ubrań o różnorodnych składach materiałów. Często napotykamy jednak na sztuczne tkaniny, a te naturalne kosztują z kolei dużo więcej. Nic więc dziwnego, że przemysł sztucznych ubrań kwitnie. Mało kto jednak wie, że niektóre z użytych do produkcji odzieży substancji są niebezpieczne dla środowiska, a nawet zdrowia ludzi. 

Ubrania niskiej jakości ze sztucznych materiałów

W minionych latach branża odzieżowa przeszła ogromne zmiany. Fast fashion wciąż nabiera tempa, a presja posiadania ogromnej ilości ubrań i podążania za coraz to nowymi trendami bombarduje nas z każdej strony. Stąd też wielu producentów stawia na produkcję niskiej jakości ubrań, których cena jest także przystępna. 

Takim sposobem machina sama się napędza. Wiele osób decyduje się na kupno tanich ubrań, które czasami bywają jednorazowego użycia, a zniszczenia pojawiają się już po pierwszym praniu. To z kolei prowadzi do wyrzucania odzieży i wciąż rosnącej ilość śmieci. 

Masz za długi sweter? Skróć go bez szycia! Ten prosty trik powinna znać każda kobieta

Niebezpieczne materiały

Dożyliśmy czasów, kiedy poliester stał się całkowicie normalnym materiałem, używanym podczas produkcji ubrań. Wyparł on naturalne materiały wysokiej jakości, które służą przez lata. Wiele osób wciąż nie kalkuluje swoich zakupów i podejmuje mało opłacalne decyzje konsumenckie. Zamiast jednorazowo wydać większą ilość pieniędzy na ubranie dobre gatunkowo, stawiają na kilka produktów słabej jakości, co w przeliczeniu daje tę samą, a czasem nawet i wyższą kwotę. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie postanowili zbadać temat i przeanalizowali 60 ubrań z różnych sklepów. Wyniki są zatrważające, bowiem odkryli oni aż kilka tysięcy substancji chemicznych, a działanie niektórych uznawane jest za toksyczne. 

Narażenie na te związki zwiększa ryzyko rozwoju chorób zapalnych skóry o podłożu alergicznym. Substancje te mogą również powodować poważniejsze skutki zdrowotne, a także szkodzić środowisku. Niektóre z nich mają udowodnione działanie rakotwórcze, a część jest toksyczna dla organizmów ze środowiska wodnego – przekazała autorka badania dr Giovanna Luongo z wydziału chemii analitycznej.

Które substancje są dla nas szkodliwe?

Wyniki badania przyprawiają o dreszcze. Okazało się bowiem, że substancjami o najwyższych stężeniach, które znajdują się w ubraniach, są chinolina i aminy aromatyczne. Wykryto je w materiałach poliestrowych. Chinolina służy do otrzymywania barwników, a Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zaklasyfikowała ją jako substancję o działaniu prawdopodobnie rakotwórczym dla człowieka. Aminy aromatyczne również są bardzo niebezpieczne dla ludzi i wykazują działanie nie tylko rakotwórcze, ale również mutagenne. 

To jednak nie koniec niepokojących informacji. Niebezpieczne substancje wykryto również w ubraniach wykonanych z bawełny. Wykryto w nich wysokie stężenia benzotiazolu, który może podrażniać skórę, układ oddechowy, a także ma działanie rakotwórcze. Podobnie działać może także akryl, który jest często stosowany podczas produkcji swetrów, szalików i innych ciepłych ubrań. 

Naukowcy wykryli niebezpieczne substancje również w odzieży wykonanej z materiałów naturalnych, jednak wskazali, że stężenia ich są mniejsze, a tym samym bezpieczniejsze. 

Ubrania.png
Ubrania niebezpieczne dla środowiska i zdrowia, fot. islandworks / canvacom

Źródło: zycie.hellozdrowie.pl

Tagi: Moda