Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Jak czyścić złoto? Wystarczy wsypać pół łyżki. Biżuteria będzie lśnić, jak przed laty!
Małgorzata Beszczyńska
Małgorzata Beszczyńska 21.09.2023 15:14

Jak czyścić złoto? Wystarczy wsypać pół łyżki. Biżuteria będzie lśnić, jak przed laty!

fot. Klaudia Ekert, pexels.com, SHVETS production z pexels.com
Jak czyścić złotą biżuterię? Pexels, SHVETS

Czyszczenia złota, czy czyszczenie srebra może uchodzić za coś trudnego. Niekiedy biżuterię oddaje się do jubilera, aby po latach noszenia znów wyglądała, jak nowa. Okazuje się jednak, że można czyścić złoto domowymi sposobami, a sam proces trwa zaledwie kilkanaście minut! Produkt, którego potrzebujesz znajdziesz w kuchni i nie wydasz dzięki temu pieniędzy na drogie specyfiki ze sklepu. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Czyszczenie złota domowym sposobem. Wystarczy produkt, który masz w kuchni

Czyszczenie złota musi przebiegać spokojnie i bardzo dokładnie. Nie powinno się szorować go ostrą szczotką, czy nawet gąbką z twardą stroną. Biżuteria bywa delikatna, a często są w niej drogocenne kamienie, czy ażurowe elementy, które mogą wypaść, wygiąć się, a nawet połamać. Jednym z najprostszych sposobów na czyszczenie złota jest użycie sody oczyszczonej. Całe opakowanie kosztuje niecałe dwa złote, a efekt będzie zachwycający!

Polka o związkach z muzułmanami, mało kto wie, dlaczego kobiety zmieniają wiarę. Wcale nie muszą tego robić

Czym czyścić złoto? Wystarczy pół łyżki, a biżuteria będzie jak nowa

Aby wyczyścić złoto, należy sporządzić roztwór sody z wodą. Sodę oczyszczoną należy wsypać na łyżkę. Wystarczy pół łyżki proszku na 200 ml. wody. Taki roztwór powinien znaleźć się w dosyć głębokiej miseczce. 

Kolejno, należy biżuterię umieścić w naczyniu. Zadbaj o to, aby nie była skręcona, związana, czy zapięta. Niech leży swobodnie na dnie w odstępie od siebie (jeśli wkładasz tam kilka elementów).

Łańcuszki, pierścionki, czy bransoletki możesz wyjąć już po 15 minutach. Następnie dokładnie je osusz i przetrzyj delikatną szmatką z mikrofibry. Złoto powinno lśnić, jak za dawnych lat.

Jak usunąć rysy ze złota? Istnieje tylko jedno rozwiązanie

Kiedy już wyczyścisz złoto i okaże się, że po czyszczeniu zaczęły być widoczne rysy, należałoby się ich pozbyć. Niestety, oprócz polerowania ściereczką, nie ma wielu sposobów na zaradzenie w takiej sytuacji. Jedynym wyjściem będzie zakup specjalistycznej pasty w salonie jubilerskim. Wówczas biżuteria znów będzie gładka.