Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Niby komplement, a jednak szpila. Uważaj na negging, często stosują go nawet bliscy
Sara  Karmańska
Sara Karmańska 27.04.2023 09:00

Niby komplement, a jednak szpila. Uważaj na negging, często stosują go nawet bliscy

Smutna kobieta
fot. yanalya na Freepik

„Pięknie dziś wyglądasz, zupełnie jak nie ty”, „Świetnie ci poszło, mimo że jesteś kobietą”, „Masz trochę zbędnych kilogramów, ale w tym wyglądasz świetnie” – pozorne „komplementy” tego rodzaju prawdopodobnie każdy usłyszał choć raz w życiu. Jak się okazuje, mają one swoją nazwę. Ich stosowanie to właśnie negging. 

Każdy może paść ofiarą neggingu, a komplement, będący w rzeczywistości zawoalowaną krytyką, możemy usłyszeć od kogokolwiek. Autorem „komplementu” może być koleżanka, rodzic, partner czy znajomy z pracy. Na czym polega ta forma manipulacji? 

Negging – czym jest?

Negging jest podstępną formą biernej agresji. To manipulowanie emocjami poprzez dwuznaczne komplementowanie kogoś w celu naruszenia pewności siebie innej osoby. Negging jest trudny do zauważenia, ponieważ często staramy się usprawiedliwić autora komplementu, który zamiast poprawić nam humor, sprawił, że poczuliśmy się źle. 

Bywa i tak, że osoba obdarzona takim „komplementem” sądzi, że to ona coś źle zrozumiała, a druga strona chciała dobrze. W rzeczywistości jednak osoby, które specjalizują się tej formie biernej agresji doskonale wiedzą, co robią i działają z pełną premedytacją. 

Pigging skrajnie niebezpiecznym trendem w randkowaniu. Jak się przed nim chronić?

Negging – jak sobie z nim radzić?

Jeśli negging spotyka nas sporadycznie i nie wywołuje w nas negatywnych emocji, sprawę można postarać się zbagatelizować. W przeciwnym razie wymaga jednak stanowczej interwencji i wyjaśnienia, że wypowiedziane słowa nie są dla nas komplementem. Jeśli negging jest stałą częścią relacji, innym rozwiązaniem jest też zerwanie kontaktu z daną osobą. Nie zawsze jednak jest to możliwe. 

Jeśli czujemy się z tym źle, powinniśmy o tym porozmawiać i dowiedzieć się, z czego to wynika. Umniejszanie wartości drugiej osoby może być następstwem nieprzepracowanych tematów w relacji. Zdarza się, że nie potrafimy otwarcie wyrażać emocji i w taki sposób manifestujemy żal, złość czy niezadowolenie – wyjaśniła psychoterapeutka Zuzanna Butryn w programie „Dzień Dobry TVN”. 

Negging – dlaczego ludzie go stosują?

Osoby stosujące negging często same borykają się z licznymi kompleksami i z pomocą komplementów podszytych krytyką starają się odwrócić uwagę od własnych niedoskonałości. Niektórzy w ten sposób starają się także podnosić swoją wartość. 

Warto mieć zawsze oczy szeroko otwarte i dokładnie wsłuchiwać się w słowa innych osób. Jeśli czyjeś zachowanie negatywnie wpływa na wasze samopoczucie, warto natychmiastowo to zakomunikować, a w niektórych przypadkach uciąć znajomość.

Źródło: Ofeminin, dziendobry.tvn.pl, kobieta.wp.pl

Tagi: Styl życia