Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Zapomnij o bolesnych aftach. Oto domowe sposoby, które zwalczą bolesny problem
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 30.09.2023 13:40

Zapomnij o bolesnych aftach. Oto domowe sposoby, które zwalczą bolesny problem

Usta
Jak poradzić sobie z aftami? fot. simarik / canva.com

Afty to nawracający problem wielu osób. Bolące, szczypiące i przeszkadzające w jedzeniu nadżerki najczęściej pojawiają się wewnątrz jamy ustnej lub w okolicy dziąseł. Okazuje się, że istnieje wiele domowych sposobów, które pomagają podczas leczenia aft.

Afty: czym są i dlaczego się pojawiają?

Afty to nadżerki, które najczęściej pojawiają się w jamie ustnej. Ich umiejscowienie bywa różne, czasem są do dziąsła i ich okolice, błony śluzowe policzków, podniebienie, język czy nawet gardło i wargi. Mają postać niewielkich, okrągłych, białych nadżerek z czerwoną obwódką. Pojawienie się aft wiąże się z bólem, który narasta przez około pierwsze 3 dni. Dopiero po tym czasie nieprzyjemności mogą maleć. Zwykle utrzymują się około 10 dni. 

Trudno podać konkretny powód, przez który afty pojawiają się w jamie ustnej. Dokładna przyczyna nie jest znana, natomiast niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to konsekwencja zaburzeń układu immunologicznego. 

Afty mogą pojawiać się także po urazach mechanicznych błony śluzowej, przez nadmierny stres, niedobory witamin i składników mineralnych, w tym żelaza, witaminy B12, ogólnie osłabienie lub zmęczenie.

Ten owoc można stosować podczas zabiegów na dłonie i stopy. Po 15 minutach nie ma śladu po żółtych paznokciach

Domowe sposoby na afty

Afty zwykle znikają samoistnie, jednak istnieją sposoby, które mogą uśmierzyć ból, a także przyspieszyć proces gojenia się. Świetnie sprawdzą się do tego ziołowe napary, który warto kilka razy dziennie płukać jamę ustną. Warto postawić na napar z szałwii.

W leczeniu aft sprawdzi się także płukanka wykonana z wody i soli. W tym przypadku ważne są proporcje. Wystarczy jedna łyżka soli na pół szklanki wody. Taką miksturą warto płukać jamę ustną 3 razy dziennie. W przypadku bardzo drażniących bóli poleca się wspomaganie zimnymi okładami. 

Afta.png
Jak leczyć afty? fot. Africa images / canva.com

Olejki na afty

Świetnym rozwiązaniem na walkę z aftami są również olejki, które mają działanie antyseptycznie i antybakteryjne. Śmiało na zmiany w jamie ustnej można nałożyć olej kokosowy lub herbaciany. 

Warto jednak pamiętać, aby olejek herbaciany wcześniej rozcieńczyć z wodą, a dopiero później nałożyć preparat bezpośrednio na aftę. Z kolei olej kokosowy można nałożyć od razu na skórę.

Afta.png
Afta, fot. Leung Cho Pan

Źródło: polki.pl