Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Uroda > Zapomnij o suchych dłoniach zimą. Te proste sposoby sprawią, że twoja skóra znów będzie miękka i nawilżona
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 27.12.2023 14:09

Zapomnij o suchych dłoniach zimą. Te proste sposoby sprawią, że twoja skóra znów będzie miękka i nawilżona

Dłonie
EAST NEWS/ Zapomnij o suchych dłoniach zimą

Zima niesie ze sobą uroki, takie jak śnieg i atmosfera świąt, ale niestety również suche i niskie temperatury, które mogą zaszkodzić naszej skórze. Suche dłonie to powszechny problem w okresie zimowym, jednak istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, aby zachować miękkość i nawilżenie skóry. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą ci cieszyć się zdrową i gładką skórą przez całą zimę.

Przyczyny suchych dłoni

Skóra dłoni, charakteryzująca się delikatnością oraz ograniczoną ilością gruczołów łojowych, jest szczególnie podatna na wpływ czynników zewnętrznych, które zakłócają jej naturalną barierę ochronną. Wynikiem tego mogą być objawy suchości, zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet pęknięcia naskórka, z którymi możemy borykać się przez długi okres.

Dłonie myjemy kilka razy dziennie, jednak warto zdawać sobie sprawę, że zbyt częsty i usilny nawyk może przyczyniać się do wysuszenia delikatnej skóry. Używanie intensywnie oczyszczających mydeł lub płynów zawierających alkohol może skutkować podrażnieniami. Takie produkty zakłócają naturalny płaszcz lipidowy skóry, który stanowi ochronną barierę przed utratą wilgoci i działaniem czynników zewnętrznych. 

Warto zatem wybierać łagodne kosmetyki do mycia rąk, o neutralnym zapachu i zawierające nawilżające składniki. Dodatkowo skóra dłoni nie jest przychylna ani zbyt zimnej, ani nazbyt gorącej wodzie, dlatego ważne jest, aby temperatura była umiarkowana – pozostawmy wrzątek do parzenia ciepłej herbaty.

Ten owoc można stosować podczas zabiegów na dłonie i stopy. Po 15 minutach nie ma śladu po żółtych paznokciach

Sposoby na suche dłonie

Zacznijmy od sposobów od środka. Zdrowa i zrównoważona dieta, obfitująca w witaminy wspierające odbudowę i elastyczność naskórka, takie jak witaminy A, C i E, korzystnie wpływa na kondycję skóry. Kwasy tłuszczowe omega-3, obecne głównie w tłustych rybach, orzechach i nasionach, mają za zadanie wzmacniać barierę lipidową skóry, zapobiegając utracie wilgoci i chroniąc przed wpływem czynników zewnętrznych. Równie ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia – spożywanie właściwej ilości wody odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu pięknej i dobrze nawilżonej cery zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Najprostszym rozwiązaniem na suche dłonie będzie oczywiście nawilżenie. Korzystanie z kremów powinno być stałym elementem naszej rutyny pielęgnacyjnej. Zaleca się wybieranie produktów zawierających humektanty, takie jak kwas hialuronowy i gliceryna, które skutecznie przeciwdziałają utracie wilgoci z naskórka. Dodatkowo warto sięgnąć po kosmetyki zawierające łagodzące substancje przeciw podrażnieniom oraz natłuszczające emolienty. Skuteczne będą także produkty wzbogacone intensywnie nawilżającym kwasem mlekowym czy naturalnymi olejami roślinnymi, w tym olejem z nasion czarnej porzeczki, które pomogą utrzymać skórę miękką i sprężystą.

Domowy sposób na suche dłonie

Ten etap pielęgnacji jest kluczowy, lecz często się go zaniedbuje. Regularne złuszczanie (raz w tygodniu) to skuteczny sposób na pozbycie się martwych komórek naskórka, pobudzenie krążenia i poprawę ogólnego wyglądu dłoni. Co więcej, przygotowuje skórę do lepszego wchłaniania kremów, sprawiając, że staje się ona bardziej delikatna. 

W tym celu można sięgnąć po peeling do ciała lub twarzy lub też stworzyć własny, na przykład z mieszanki cukru/kawy i oleju kokosowego. Należy jednak zawsze pamiętać, aby unikać stosowania peelingu na skórze podrażnionej lub uszkodzonej. W takim przypadku zaleca się wcześniejsze skoncentrowanie się na regeneracji skóry, korzystając z produktów o łagodzących właściwościach, bogatych w składniki takie jak aloes czy masło shea.

Następnie powinniśmy nanieść maskę. Świetnie nada się do tego miód lub aloes, który wmasujemy i pozostawimy na 10 minut. Dlaczego maseczka z tych produktów okazuje się być tak efektywna? Te powszechnie dostępne składniki domowe doskonale nawilżają i łagodzą podrażnienia skóry. Dodatkowo miód posiada zdolności bakteriobójcze, zmniejsza ryzyko powstawania blizn oraz przyspiesza proces gojenia się ran.  

Alternatywną może być też stworzenie kompresu z siemienia lnianego. Wystarczy podgrzać cztery łyżki siemienia lnianego przez kilka minut w niewielkiej ilości wody. Otrzymana mieszanka powinna przybrać konsystencję gęstego śluzu. Gdy konsystencja ostygnie, można zanurzyć w niej dłonie na 15 minut.

Innym sposobem dla gęstego kompresu jest delikatna kąpiel. W tym przypadku dwie łyżki siemienia lnianego gotuje się w większej ilości wody przez około 5 minut. Po schłodzeniu warto moczyć w tym wywarze dłonie przez co najmniej 20 minut. Nasiona lnu to cenne źródło kwasów organicznych, związków mineralnych oraz witamin. Te niepozorne ziarenka wykazują działanie zmiękczające, nawilżające i regenerujące skórę.